«Татарча диктант» акциясе

2020 елның 18 сентябре, җомга

26 сентябрь көнне 11:00 сәгатьтә «Татарча диктант» татар теленнән дөньякүләм белем тикшерү акциясе узачак.

Акция әдәби татар телен өйрәнү, орфографик һәм грамматик хаталарны тикшерү, татар телендә дөрес яза белүгә кызыксынуны арттыруга, татар филологы һәм укытучысы профессияләрен популярлаштыруга юнәлтелгән.

Акция ел саен берьюлы РФ һәм дөньяның төрле шәһәрләрендә уздырыла. Чарада һәркем бушлай, үз теләге белән катнаша ала. Яшь, милләт, җенес, дин, һөнәр, гаилә хәле һәм кызыксынулар буенча акциядә катнашу өчен чикләр юк.

Быел акция бишенче тапкыр уза. Диктант тексты КФУ Филология һәм мәдәниятара багланышлар институты филологлары тарафыннан сайлап алына.

Диктант берьюлы Россия Федерациясенең барлык субъектларында, чит илләрдә һәм Татарстан Республикасы районнарында үткәрелә. Быел, дөнья күләмендә урнашкан санитар-эпидемиологик ситуация сәбәпле, диктант онлайн-форматта, ТНВ-Татарстан һәм ТНВ-Планета телеканалларында узачак. Россия Федерациясенең субъектларында, чит илләрдә һәм Татарстан Республикасы районнарында диктант язу мәйданчыклары да эшлиячәк.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: