Мәгариф бүлеге хәбәр итә

2023 елның 24 марты, җомга

2023 елның 24 мартында Олы Тархан урта гомуми белем бирү мәктәбе базасында «Мәдәниятләр диалогы нигезендә тәрбия киңлеген формалаштыру» темасына тәрбия эше буенча директор урынбасарларының район семинары узды.

Сәламләү сүзе белән мәктәп директоры Р.И. Шагаев чыгыш ясады, тәрбия эшләре буенча директор урынбасары З.И. Шәмсетдинова семинар программасы белән таныштырды.

Семинар программасы бик бай, якты, үзенчәлекле һәм күңелле булды.

Семинарда катнашучыларга төрле сәнгать формаларын кулланып районның дүрт төп милләтенең иҗади остаханәләре тәкъдим ителде:

- «Дуслык самовары»;

- «Татарларда кунакта» иҗат остаханәсе;

- «Рус кунакларына рада» иҗат остаханәсе;

- «Чуашлар чакыра» иҗат остаханәсе;

- «Мордва белән бергә» иҗат остаханәсе.

Тәкъдим ителгән чаралар ахырында «Халыклар дуслыгында Россия бердәмлеге» түгәрәк өстәле узды, анда катнашучылар тематик тәрбия вакыйгаларын үткәрү тәҗрибәсе белән уртаклаштылар:

- «Мәктәп укучыларының рухи - әхлакый тәрбиясендә этномәдәни традицияләр. Тәтеш 2 нче мәктәбе тәҗрибәсе» (Нигъмәтуллина Е.С., тәрбия эшләре буенча директор урынбасары);

- «Чуаш халкының традицияләрендә тәрбияләү. Богдаш төп мәктәбенең эш тәҗрибәсеннән» (Торгашова А.Н., укыту-тәрбия эше буенча директор урынбасары);

- «Укучыларны мордва халкының мәдәни мирасына җәлеп итү» (Бозина Н.И., Киртәле мәктәбенең укыту-тәрбия эше буенча директор урынбасары);

Педагог һәм остаз елы кысаларында тәрбия вакыйгалары (Моисеева Т.Н., Башкарма комитетның мәгариф бүлеге методисты).

Семинарның төп моменты булып «Балалар иҗатының бәйрәм чәчәк бәйләме» концерт программасы тора. Милли музыкаль номерлар тәкъдим ителде. Һәр номер бик үзенчәлекле һәм матур иде! Һәр чыгыш ясаучы гомуми эшкә үз өлешен кертте – мәктәпне кунаклар алдында иң югары дәрәҗәдә тәкъдим итү! Яңа тавышлар, талантлы башкаручылар, укучылар, биючеләр, чын күңелдән елмаюлар һәм укучыларның ялкынлы күзләре!

Педагогик коллектив шулай ук үзенең иҗади сәләтләрен музыкаль номерларда күрсәтә. Бу мәктәптә барысы да җырлый, бии һәм талантлы.

Семинарның барлык чаралары җылылык, ихласлык, җентекле әзерлек белән тулы иде.

Семинарда катнашучылар бөтен чараны үткәрүнең югары дәрәҗәсен, яңа педагогик табышларны, җылы кабул итүне һәм мәктәпнең тәрбия эшен лаеклы тәкъдим итүне билгеләп үттеләр!

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: