80 яшьлек һәр өлкән кешенең караучысы булырга тиеш

2023 елның 7 июне, чәршәмбе

Россия Социаль фондының Татарстан Республикасы буенча бүлеге искәртеп узганча, компенсация түләү I төркем инвалидларны, дәвалау учреждениесе нәтиҗәсе буенча даими читтән торып карауга мохтаҗ булган өлкәннәрне яки 80 яшькә җиткәннәрне, 18 яшькә кадәрге инвалид балаларны яки I төркем балачактан инвалидларны караучы эшләмәүче эшкә сәләтле затларга билгеләнгән.

Хәзер компенсация түләүләрен билгеләү өчен дәүләт хезмәтләре порталындагы шәхси кабинет аша яки Пенсия фондының клиент хезмәтләре аша гына 2 гариза бирелә: берсе - эшкә яраксыз гражданны карау буенча түләүне билгеләү турында эшләмәүче эшкә яраклы зат, карау башлану датасын, яшәү урынын һәм шәхесне раслаучы документны күрсәтеп; һәм икенче гариза - пенсионерның аның белән кайгыртуына ризалыгы.

"Мин һәр 80 яшьлек татарстанлының үз тәрбиячесе булуын теләр идем, шулай итеп пенсия дә артачак, бигрәк тә түләүне рәсмиләштерү җиңелрәк булачак. Хәзер, элек гражданнар тарафыннан тәкъдим ителгән барлык кирәкле мәгълүматларны (эшсезлек буенча эш булмау яки пособие алу фактын раслаучы белешмәләрне) Фонд үз карамагында булган мәгълүматлардан алачак яки ведомствоара электрон хезмәттәшлек системасы аша мөстәкыйль рәвештә сораячак», - дип аңлатты Татарстан Пенсия фонды башлыгы Эдуард Вафин.

Моннан тыш, әгәр 14 яшькә җиткән бала укудан буш вакытта өлкән кешене караса, соралган документлар исемлегеннән белем бирү учреждениесеннән белешмәләр генә түгел, ә ата-аналарның берсе һәм опека һәм попечительлек органы рөхсәте дә төшереп калдырылган.

Исегезгә төшерәбез, кайгырту чоры кайгыртучыга һәр ел өчен 1,8 пенсия коэффициенты күләмендә иминият стажына исәпләнә. Бу караган кешегә иминият пенсиясен алу өчен пенсия хокукларын формалаштырырга мөмкинлек бирә.

1 төркем инвалидны һәм 80 яшькә җиткән кешене, шулай ук 1 төркем инвалид һәм балачактан инвалид баланы карау буенча түләү күләме, баланың ата-анасы яки опекуны тарафыннан башкарылмый, 1 200 сумга тигез.

Татарстанда компенсация түләүләрен 108 меңнән артык кеше ала.

Россия пенсия фондының дәүләт хезмәтләреннән һәм сервисларыннан электрон рәвештә файдаланыгыз

гражданның шәхси кабинетында сайтта www.sfr.gov.ru

ТР буенча Россия пенсия фонды бүлекчәсенең Контакт-үзәге 8 800 100 0 001

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: