2019 елның 9 декабре, дүшәмбе

“Әкият” балалар бакчасының экологик - туган якны өйрәнү проектын һәм ТАССРның 100 еллыгын бәйрәм итүгә багышланган чараларны гамәлгә ашыру кысаларында әзерлек төркеме тәрбияләнүчеләре (2) Тәтеш краеның тарих музеенда булдылар. Балалар безнең республикада яшәүче милләтләр, аларның көнкүреше, костюмнары белән таныштылар, “Исәнмесез” дип мордва һәм чуаш телләрендә сөйләшергә өйрәнделәр. Ә тагын милли кием элементларын (калфак, чабата, күлмәк, кокошник һ.б.) киеп карый алганнар, шуларның кайберләренә 100 елдан артык! Шәһәребездә, республикабызда яшәүче барлык халыклар дуслыгы йөзеннән милли киемнәрдәге музей хезмәткәрләре барлык фирма талау пирогы белән сыйладылар. Балалар туган шәһәре турында күп кенә яңалыклар белделәр, аның тарихы, замоклары - рәссамнар, скульпторлар, шагыйрьләр белән таныштылар. Таныш хатын-кызлар рәссам И.С.Кузнецов картиналарыннан, Нармонкадан туган И.С.Кузнецов картиналарыннан бик канәгать калганнар. Тәтеш пейзажлары, урамнары, киңлекләре беркемне дә битараф калдырмады!

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: